Reklama / ad

Rozhledny a věže

Petřínská rozhledna

Železnou věž, vysokou 60 m, postavil F. Prášil z podnětu Klubu českých turistů v rámci Jubilejní výstavy r. 1891 jako volnou kopii pařížské Eiffelovy věže. Rozhledna je cca 5x menší než její francouzský vzor. Zasklená vyhlídková galerie ja ve výšce 53m a vede k ní 299 schodů. Je z ní krásný výhled do širokého okolí. Hmotnost konstrukce je 170 tun. V suterénu věže zpřístupněna výstava "Jára Cimrman - génius, který se neproslavil". Je zde možné shlédnout např. dětský kočárek, ve kterém byl Cimrman odchován, jeho dřevěný houpací koník a z vynálezů např. bicikl pro hasičské sbory nebo drezína Louda na ruční pohon. Je zde umístěna i expozice o Klubu českých turistů.

Bludiště na Petříně

Ze stejné doby jako Petřínská rozhledna, tedy z konce 19. stol je pochází budova nedalekého bludiště, kde je kromě zrcadlového labyrintu i diorama bojů se Švédy na Karlově mostě za třicetileté války a žertovný sál křivých zrcadel.

Prašná brána

Prašná brána uzavírá na východě Celetnou ul. a vytváří vstup na Staré Město. Od 1. pol. 13. stol. stávala v těchto místech brána zv. Odraná. Nahradila ji dnešní brána, nazývaná původně Nová věž, postavená přímo do staroměstského hradebního příkopu, který ztratil po založení Nového Města (1348) obranný smysl. Stavba, která z důvodu přestěhování krále Vladislava na Pražský hrad zůstala, sloužila na konci 17. stol. jako skladiště střelného prachu a od té doby se nazývá Prašná brána.

Staroměstská radnice

Symbol samosprávy Starého Města, z něhož se dochovala jen část původního komplexu, vznikl v roce 1338. jádrem celé stavby je gotický nárožní dům z konce 13. století s bohatě zdobeným portálem. Měšťané k němu přistavěli 66 metrů vysokou věž s kaplí a orlojem, který roku 1410 zhotovil Mikuláš z Kadaně. Prohlídková trasa seznamuje návštěvníky s cennými historickými interiéry, přístupná je i radniční věž z vyhlídkovým ochozem

Věž Mihulka - Přašná věž

Průchodem z Vikářské ulice lze vstoupit na severní parkán Pražského hradu s věží Mihulkou. Byla vystavěna koncem 15. století jako součást nového opevnění, které projektoval Benedikt Ried. Jméno Mihulka pochází zřejmě až z 19. století. Dříve se věži říkalo postupně Nová, Kulatá bašta, Laboratorium nebo Švédské laboratorium a Prašná věž. 20 m vysoká věž, nejmohutnější z dělových věží severního opevnění Pražského hradu. V polovině 16. století dílna zvonaře Tomáše Jaroše, poté alchymistická dílna, nyní sbírky Vojenského historického ústavu, expozice vojenství 17. a 18. století, kovolijectví, astrologie a alchymie.

Žižkovská věž

Televizní vysílač s vyhlídkovou terasou a restaurací. Jedná se o nejvyšší věž v České republice, dostavena v roce 1992. Z vyhlídky ve výšce 93 m je nádherný pohled na hlavní město a značnou část Čech. Nachází se ve výšce 258 metrů nad mořem.

 
< Předch.   Další >