Reklama / ad

Ostrovy Prahy

Císařská louka

Kdysi se tomuto ostrovu říkalo Královská louka. Jedná se vlasně o umělý ostrov, vznikl až začátkem 20. století, kdy jej od smíchovského břehu oddělil přístav pro vory. Na tomto ostrově vzniklo vůbec první fotbalové hřiště a také dráha pro koňské dostihy.

Veslařský ostrov

Oficiálně první ostrov Prahy po proudu Vltavy. Najdeme jej u Podolského nábřeží. Kdysi tu bývaly pily a skládky dřeva, nyní je rájem vodáků s několika loděnicemi a stadionem vodních sportů.

Slovanský ostrov

Kdysi tu bývaly lázně a barvírna, v minulosti se mu proto říkalo Barvířka. Vznikl až během 17. a 18. století z naplavenin a spojením několika měnších ostrůvků. Dominantou je slavný novorenesanční palác Žofín.

Střelecký ostrov

Svým názvem připomíná, že tu bývalo cvičiště pražských ostrostřelců. V roce 1882 se tu pod vedením Miroslava Tyrše konalo první hromadné vystoupení cvičenců Sokola. Na ostrov sestoupíte z mostu Legií a díky své poloze pak pozorovat různá místa Prahy.

Dětský (Primátorský) ostrov

Jediná přístupová cesta na tento ostrov vede po mostě kolem Malostranské - Petržilkově vodárenské věže. Na Dětském ostrově je dětské hřiště, dráha na kolečkové brusle, skatepark, plochy na volejbal, pétanque či malou kopanou, atd. K dispozici je WC a občerstvení, případně restaurace.

Kampa

Nejkrásnější pražský ostrov odděluje od Malé Strany bývalý mlýnský náhon Čertovka. Název Kampa bývá odvozenod latinského slova Campus - Pole. Do středu Kampy, na náměstíčko, se dá sejít přímo z Karlova mostu. Od řeky oddělují náměstí dvě budovy - Sovovy mlýny a Lichtenštejsnký palác. Na opačné straně náměstí je možné projít nejkratší ulicí Prahy - jmenuje se Jiřího Červeného a měří pouhých 27 metrů. Za mostkem je možné navštívit další dřívější kultovní místo - Lennonovu zeď. Krásným místem jsou tzv. Pražské Benátky, řada domů lemujících kanál Čertovky, s velkým mlýnským kolem bývalého Velkopřevorského mlýna.

Štvanice

1250m dlouhý a 190m široký ostrov byl pojmenován podle dřevěné arény, kde se konávaly štvanice na býky, medvědy a další divoká zvířata. Největší popularitu tato zábava měla během 18. století, než ji počátkem století 19. definitivně zakázal císař František I. V roce 1932 vznikl na Štvanici první zimní stadion v České republice, jsou zde rovněž tenisové dvorce a na západním cípu stojí malá vodní elektrárna.

Libeňský ostrov

Kdysi dávno se jednalo opravdu o ostrov, v současné době je spíš poloostrovem. Již od roku 1927 je Libeňský ostrov využíván k rekreaci. Sídlí zde dvě organizace Českého zahrádkářského svazu, dále oddíly vodáků, vodního motorismu, Junák, tenisový a volejbalový oddíl, Dům dětí a mládeže a další obdobné organizace.

Císařský ostrov

Císařský ostrov neboli Purkrabský či Trojský, je s rozlohou cca 29 ha největším pražským ostrovem. Řečiště Vltavy v této oblasti bylo významně ovlivněno výstavbou plavebního kanálu a zdymadla Podbaba. Původní čisticí stanice v Bubenči (dnes Ekotechnické museum) zde umístila kalojemy. Roku 1967 byla na ostrově spuštěna moderní Ústřední čistírna odpadních vod.

Po pravé straně Císařského ostrova je zřejmě poslední přírodní úsek koryta Vltavy v Praze s peřejemi.

 
< Předch.   Další >