Reklama / ad

Petřínská rozhledna

Jednou z hlavních dominant Prahy je Petřínská rozhledna. Právě díky tomu je to jistě jedna z našich nejznámějších rozhleden. Kromě toho našemu oku neunikne jistá podobnost s Eiffelovou věží v Paříži. Však se její stavitelé z Klubu Českých turistů panem Eiffelem na Světové výstavě v Paříži inspirovali a rozhodli se vytvořit podobnou monumentální stavbu - samozřejmě v mezích dostupných finančních prostředků.

Začátek prací na vrcholu Petřína se datuje na 16. března 1891. Byla postavena konstrukce rozhledny, namontovány schody a výtah. Samotná stavba je velice zajímavá: vždyť montéři ji sestavili za pouhé čtyři měsíce! Ale není se čemu divit - byli i na dnešní dobu neobyčejně zruční. Například nýty, kterými se konstrukce sesazovala dohromady nahřáli konstruktéři na zemi v kleštích, a pak je házeli těm na věži, kteří je obratně kleštěmi chytili!

Současně byla na vrchol Petřína postavena i známá lanovka z dílny firmy Ringhoffer. Celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.

Později sloužila nejen jako cíl turistů, ale na její špici byly umístěny i antény. Dokonce nebyla po dlouhý čas v druhé polovině minulého století přístupná. A tak není divu, že se to na ní podepsalo. Načež roce 2000 začla rozsáhlá rekonstrukce 175-ti tunové věže krou provedla firma Excon. O dva roky pozdějise tak zdárn? poda?ilo dominantu hlavního m?sta zp?ístupnit ve?ejnosti.

 
< Předch.   Další >